به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، علیرضا جهانگیری طی سخنرانی در دانشگاه لایدن، ضمن تشریح سیاست خارجی جمهوری اسلامی‌ایران در منطقه و جهان، به سوالات مختلف دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل این دانشگاه پاسخ داد.

سفیر کشورمان با اشاره به تاریخ و تمدن کهن ایرانی، انقلاب اسلامی‌ایران را سرآغاز مرحله رفع وابستگی به قدرت‌های خارجی و برقراری حکومت مبتنی بر تفکیک قوا و مردم‌سالاری دینی برشمرد.

جهانگیری با برشمردن برجام به عنوان دستاورد بزرگ دیپلماسی در عرصه بین‌المللی افزود: خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض تعهدات بین‌المللی توسط آمریکا موجب بی‌اعتمادی به مسیر دیپلماسی و تهدیدی برای امنیت جهانی محسوب می‌شود.

وی افزود: با انزوای کنونی آمریکا در جهان و استفاده بی‌رویه این کشور از زور و فشار علیه همه کشورهای جهان، آمریکا نهایتا مجبور به تغییر سیاست زورمدارانه خود خواهد شد.

سفیر کشورمان در لاهه به روند رسیدگی به شکایت‌های ایران علیه آمریکا در دادگاه بین‌المللی دادگستری پرداخت و تاکید کرد: جمهوری اسلامی‌ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین قربانیان سلاح‌های شیمیایی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مستقر در لاهه حضور فعالی دارد.

وی گفت: گروه‌های تروریستی در سوریه با کمک عوامل موسوم به کلاه سفیدها برای جبران شکست‌های خود، اقدام به صحنه‌سازی‌هایی مبنی بر استفاده نیروهای دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی کرده‌اند که این ادعاها حتی قبل از آنکه فرصت بررسی و راستی‌آزمایی بیابد، بهانه‌ای برای حملات نامشروع آمریکا به سوریه قرار گرفته است. (مهر)