شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲
بازدید: 224

آمادگی مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر برای راه‌اندازی درمانگاه در سوریه/ ارسال بیش از ۵۰ تن دارو برای زوار

به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، هر ساله تعداد زیادی از مردم جهت انجام فرایض دینی و عشق و علاقه‌ای که به ائمه اطهار دارند جهت زیارت خانه خدا و سالار شهیدان امام حسین(ع) راهی عتبات عالیات می‌شوند که بخش زیادی از خدمات به زائرین توسط مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر به مردم ارئه می‌شود لذا در ارتباط با آخرین اقدامات این مرکز برای حج تمتع و اربعین حسینی با دکتر محمد تقی حلی‌ساز، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت به گفتگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است:

آخرین اقدامات مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر برای حج تمتع چیست؟

مقدمات و آماده سازی زائرین برای تشرف شامل تهیه دارو و تجهیزاتی است که برای این ایام تهیه می‌شود. همچنین انتخاب پزشکانی است که امکان تشرف پیدا می‌کنند لذا مقدمات هر دو در حال انجام است. همچنین اقلام دارویی که برای حج باید تهیه شود. بر اساس تجاربی که از سال‌های قبل داریم انتخاب و با شرکت‌هایی که این اقلام را در اختیار ما می‌گذارند نیز مکاتبه و اعلام نیاز کرده‌ایم تا قبل از سال آنها را انشالله تهیه و بسته‌بندی کنیم و در زمانی که دولت عربستان سعودی به ما اجازه ‌دهد برای درمانگاه‌های خودمان در عربستان ارسال کنیم.

انتخاب پزشکان برای اعزام به حج چه شرایطی دارد؟

با دعوتی که از پزشکان در سایت، صدا سیما و نظام پزشکی داشته‌ایم بیش از هزار و ۵۰۰ پزشک ثبت‌نام کرده‌اند که ما بر اساس الگوی مدنظر در مرکز پزشکی حج و زیارت از ۷۰ درصد پزشکان با تجربه و ۳۰ درصد از پزشکانی که سفر اول هستند انتخاب شده‌اند که با زائرین مشرف می‌شوند تا بتوانند خدمات پزشکی خود را به بهترین نحو ارائه دهند.

نحوه معاینات زائرین پیش از اعزام به حج تمتع بر چه اساسی است؟

هفته گذشته ثبت‌نام زائرین شروع شده و به طور متوسط برای هر دو کاروان یک پزشک انتخاب شده است. آموزش‌های لازم هم برای این زائرین و معاینات پزشکی برای آنها مبنی بر اینکه بیماری خاصی نداشته باشند انجام می‌گیرد و طبق دستورالعملی که ما اعلام کرده‌ایم انتخاب می‌شوند چراکه استطاعت جسمی جزو وظایفی است که بر مرکز پزشکی حج و زیارت محول شده است و توسط پزشکان ما در سراسر ایران انجام خواهد شد. لذا معاینات و آزمایش‌های مربوطه از زائرین گرفته خواهد شد و اگر ضرورتا نیاز به بررسی بیشتر هم باشد، زائر باید اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهد و با توجه به اینکه امکانات گسترده‌ای در سرزمین مکه نیست، باید مطمئن شویم که آسیب جانی برای این افراد به همراه نداشته باشد.
تامین داروها بر چه اساسی است؟
تامین داروها بیشتر بر اساس تجارب گذشته مرکز پزشکی حج و زیارت است. بنابراین داروهایی که در سال‌های گذشته بررسی، خریداری، ارسال و مصرف شده‌اند و همکاران متخصص ما در رشته‌های مختلف راجع به این داروها نظر داده‌اند و الگویی که از بیماری‌های خاص و شایع در مدت زمانی که زائر حضور دارد، مجموعه آنها اقلام دارویی را رقم زده که یک فارماکوپی دارویی ایام حج شناخته می‌شود. لذا امسال هم با شرکت‌هایی دارویی که اقلام مورد نیاز را در اختیار ما قرار می‌دهند مکاتبه داشته‌ایم تا این داروها بر اساس حجم و تعدادی که مورد نیاز است تهیه و خریداری ‌شوند.

چقدر هزینه تامین داروهای زائرین می‌شود؟

داروهایی که برای زائرین به حج تمتع ارسال می‌شود بسیار زیاد است چراکه تصمیم ما مبنی بر این است که داروها برای زائرین کم نیاید. لذا بیشتر از تعداد مورد نیاز هم ارسال می‌شود که رقم قابل توجهی است اما به دلیل اینکه هنوز این داروها خریداری نشده‌اند نمی‌توانیم هزینه را اعلام کنیم. با این حال، برآورد می‌شود که چیزی حدود ۵۰ تا ۶۰ تن دارو باشد که به طور تخمینی ۳ تا ۵ میلیارد تومان هزینه تامین داروها می‌شود.

اعزام تیم‌های نوروزی بر چه اساسی است؟

در خصوص اعزام به عتبات ما تیم‌های ثابتی داریم که به کربلا یک تیم، کاظمین یک تیم و در نجف هم یک تیم داریم و یک تیم هم در محلی به نام سید محمد حضور دارد که به صورت درمانگاه شبانه‌روزی است و در ایام نوروز به علت استقبال مردم جهت حضور در اماکن مقدسه درمانگا‌ها نیز با امکانات بیشتر گسترش پیدا می‌کنند و حداقل سه درمانگاه در کربلا و دو درمانگاه در نجف گسترش می‌یابند و اگر امکان‌پذیر بود باشد، در سامرا هم می‌توانیم یک درمانگاه دایر کنیم تا اطمینان بخشی برای زائرینی که در سامرا حضور دارند هم فراهم شود. همچنین از آنجا که خدمات پزشکی در خارج از کشور با توجه به ارزش پول ما بسیار گران است و اگر هزینه‌های زیاد درمانی در خارج از کشور ما مانع مراجعه زائرین به درمانگاه‌ها شود، گاهی می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد لذا با توجه به حضور پزشکان و کادر درمانی که از ایران جهت درمان زائران مشرف می‌شوند سبب شده تا نوعی از اطمینان‌بخشی برای زائرین حاصل شود.

شرایط ثبت‌نام پزشکان برای حج تمتع چیست؟

در حال حاضر ثبت‌نام برای حج تمتع متوقف شده است اما مطابق روال همیشگی جهت ثبت‌نام زمانی را اعلام می‌کنیم که شرایطی هم دارد به طور مثال اگر پزشکی می‌خواهد ثبت‌نام کند باید پزشک عفونی، اورژانس، داخلی یا متخصص قلب باشد و نمی‌تواند چشم پزشک یا متخصص گوش، حلق و بینی باشد. یا یک همکار چشم‌پزشک که مدت‌ها از حوزه درمان‌های ابتدایی همچون سرماخوردگی، مشکلات گوارشی یا سیستم عضلاتی و اسکلتی دور بوده، شاید نتواند این خدمات را به صورت بهینه ارائه دهد. همچنین سن پزشکان و سابقه تشرف آنها نیز حائز اهمیت است و سقف اعزام پزشکان برای درمان زائران به حج ۵۵ سال است.

راه‌اندازی درمانگاه سوریه بر چه اساسی است؟

اعزام زائر به سوریه طبیعتا جزو تصمیمات کلان مملکتی است که بزرگان مملکتی نیز باید تصمیمات آن را بگیرند اما اگر روزی تصمیم گرفته شد که این اتفاق خوب صورت گیرد و مردمی که تمایل دارند به این سفر زیارتی هم بروند مرکز پزشکی حج زیارت نیز اقدامات مشابه عراق و عربستان را در سوریه نیز خواهد داشت. البته خدمات مرکز پزشکی حج و زیارت در عراق و حتی در سوریه فقط برای زائرین ایرانی ارائه می‌شود لذا با توجه به شرایطی که داریم از اجازه خدمت‌رسانی به سایر مراجعه کنندگان معذور هستیم اما اگر این اتقاق انجام شود و زائران در سوریه حضور یابند با توجه به تجربیاتی که داریم مرکز پزشکی حج و زیارت این آمادگی را دارد تا کمتر از یک هفته درمانگاه‌های خود را راه‌اندازی کند.

آخرین اقدامات مرکز پزشکی حج و زیارت برای اربعین به چه صورت بوده است؟

برای اربعین حداقل چند جلسه دعوت از افراد مختلفی همچون تکنسین‌های اورژانس، انتظامات و پرستاران داشته‌ایم که در این سفر همراه ما خواهند بود تا بتوانیم از قبل اسامی آنها را داشته باشیم و مقدمات حضور آنها فراهم کنیم همچنین تهیه دارو نیز یکی از اقدامات مرکز پزشکی بوده که هزینه‌بر است و زمان زیادی را نیازمند است چراکه داروها باید از جاهای مختلف تهیه و دسته‌بندی شوند و مهر جمعیت هلال احمر به آنها زده و نحوه انتقال این داروها به کشور میزبان داده شود که طبیعتا نیازمند هماهنگی و تلاش زیادی است.

جدیدترین برنامه‌ریزی‌ها برای حج تمتع سال ۹۸ چیست؟

برنامه‌ریزی حج تمتع برای سال ۹۸ ماه‌ها قبل انجام گرفته است و همچنان تمهیدات لازم در این زمینه درباره انتخاب پزشک، تهیه دارو و تطبیق و هماهنگی با دستورالعمل‌هایی که تحت عنوان تعالیم سعودی مطرح است توسط مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر انجام می‌شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of