به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، محسن هاشمی در تذکر پیش از دستور خود در سی وهشتمین جلسه شورای‌شهر تهران ضمن اشاره به سانحه نفتکش ساچی  و تسلیت این حادثه گفت: وقوع این فاجعه تلخ در ایام سالگرد حادثه پلاسکو نشان داد که مساله آسیب پذیری در ایمنی و حفظ امنیت شهروندان معضلی جدی در فعالیت‌های اجرایی است و اختصاص به ساختمان، هواپیما یا قطار ودریا ندارد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی لایه‌های مختلف ایمنی و سیستم‌های موازی وهم‌پوشان کنترلی ، یکی از روش‌هایی است که امروز برای جلوگیری از سوانح و بروز آسیب‌ها وخسارت‌های جانی ومالی در جهان استفاده می‌شود خاطرنشان کرد: این مساله سبب می‌شود که اگر  یک سیستم حفاظتی وکنترلی دچار اختلال شد، سیستم‌های جایگزین بتوانند از بروز فجایع جلوگیری کنند.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: اعضای این شورا، آمادگی خود را برای پیگیری موضوع و کمک‌های لازم جهت ارتقای ایمنی در شهر اعلام می‌کنند.

دستگاه‌ها گزارش عملکرد حادثه پلاسکو را ارائه دهند

همچنین در ادامه احمد مسجد جامعی، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران گفت: زمانی که حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد، ریاست جمهوری هیاتی را برای مشخص کردن علت حادثه تعیین کردند.

وی افزود: اهداف این هیات ارائه راهکار برای جلوگیری از حوادث مشابه بود. شعار این هیات این بود که پلاسکو را فراموش نکنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به گذشت یک‌سال از حادثه پلاسکو اظهارکرد: بعد از یک‌سال، اکنون باید یک گزارش به شورای شهر ارائه شود تا مشخص شود وظایفی که از سوی هیئت ویژه ریاست جمهوری تعیین شده بود، به کجا رسیده است.

مسجد جامعی در خصوص وظایف تعریف شده برای وزارت کشور از سوی هیات ویژه ریاست جمهوری تصریح کرد: در گزارش اولیه گروه ویژه، به موضوع تعیین متولی بحران در حوادث بزرگ تاکید شده بود اما هنوز این متولی مشخص نیست.

وی تاکید کرد: از وزیر کشور درخواست می کنیم عملکرد یک ساله دستگاه‌هایی که در گزارش اولیه هیئت ویژه تعیین شده از سوی ریاست جمهوری برای آنها وظایفی تعیین شده بود را ارائه دهد.

عضو شورای شهر تهران درخواست کرد که مسئولان وزارت کشور برای بیان وضعیت ایمنی پایتخت بعد از پلاسکو به صحن شورای شهر دعوت شوند.