به گزارش طبنا ( خبرگزاری سلامت ) از دیلی میل، گوش یکی از اعضای مهم بدن است که صدمه دیدن آن، فرد را به دردسر می‌اندازد. پزشکان بریتانیایی معتقدند گوش‌پاک‌کن برای گوش تهدیدی محسوب می‌شود. معمولا موم گوش درون گوش، فشرده و خشک می‌شود و پس از مدتی از گوش بیرون می‌افتد. بنابراین استفاده از گوش‌پاک‌کن، ضرورتی ندارد. اما پنبه گوش‌پاک‌کن، و البته هدفون‌ها و یا حتی سمعک‌ها، موم را به انتهای گوش فرو برده و آن را در آن قسمت از گوش فشرده و جمع می‌کنند.  همچنین اگر گوش‌پاک‌کن را تا انتهای گوش فرو بریم، ممکن است به دیواره کانال گوش صدمه برساند.

نیازی به بیرون آوردن موم از درون گوش نیست، زیرا موم به طور طبیعی از کانال گوش عبور کرده و خود به خود حذف می‌شود. درضمن موم موجود درون کانال گوش، محیط داخلی گوش را از عفونت پاک کرده و در عین حال ضدآب نیز است و جلوی نفوذ آب به درون گوش را می‌گیرد. بهتر است افراد فقط وقتی این موم به بیرون گوش هدایت می‌شود، آن قسمت از گوش را تمیز کنند و هرگز مجرای داخلی گوش را پاکسازی نکنند.

گاهی اوقات هم موم گوش چنان زیاد شده که باعث کم‌شنوایی می‌شود. متاسفانه سرنگ‌های دستی قدیمی که با آن گوش را تمیز می‌کردند نیز به گوش صدمه می‌زند اما دستگاه‌های امروزی با کنترل فشار‌آب، موم مزاحم را پاکسازی می‌کنند. در ضمن قبل از پاکسازی گوش با ریختن قطره‌های گوش و نرم‌کننده موم که از داروخانه خریداری می‌شود، موم درون گوش را نرم می‌کنند.

به گزارش طبنا، این پزشکان بریتانیایی معتقدند پاک‌کردن موم گوش با استفاده از گوش‌پاک‌کن، خطرناک‌ترین کاری است که بیشتر مردم، بارها انجام داده و شنوایی‌شان را در معرض صدمه قرار می‌دهند.

مترجم:نادیا زکالوند