دکتر سیروس شعبانی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت )، درباره آب آوردن ریه یا تجمع مایع در پرده جنب گفت: اگر چه این وضعیت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ریوی است اما خود به تنهایی یک بیماری نیست و می‌تواند علامتی از ابتلا فرد به یک بیماری خاص باشد.

وی ادامه داد: هم بیماری‌های ریوی مانند آمبولی ریه و هم بیماری‌هایی که منشا آنها خارج از ریه است مانند بیماری‌های قلبی، بیماری‌های گوارشی، بیماری‌های بدخیم و بیماری‌های عفونی می‌توانند منجر به آب آوردن ریه شوند، شایع‌ترین علت این بیماری در گروه‌ بیماری‌های خارج از ریه نارسایی قلبی و در گروه عفونت‌ها ابتلا به ذات‌الریه  است.

این متخصص ریه با تاکید بر اینکه آسم نمی‌تواند باعث تجمع مایع در ریه شود و حالت تنگی نفس در آسم با حالت تنگی نفس در آب آوردن ریه متفاوت است خاطرنشان کرد:معمولا علائم این وضعیت به صورت تنگی نفس، سرفه و درد قفسه سینه بروز می‌یابد و بسته به اینکه چه بیماری باعث تجمع مایع می‌شود علائم مربوط به این عارضه نیز متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه درمان این عارضه  بسته به اینکه تشخیص بیماری چه باشد متفاوت است، افزود: معمولا برای تشخیص علت اصلی تجمع مایع در ریه باید از این مایع  نمونه‌برداری کرده و به آزمایشگاه فرستاد تا براساس خصوصیات مایع علت آب آوردن ریه یا همان بیماری اصلی مشخص شود.

شعبانی با بیان اینکه وقتی مردم نام این بیماری را می‌شنوند دچار ترس می‌شوند، تصریح کرد: تشخیص و درمان به موقع این بیماری مانند هر بیماری ریوی دیگری بسیار مهم بوده و بسته به علت آن در اکثر موارد قابل درمان است.